Jak připravit psa na dálkovou turistiku
Psi jsou nejlepší parťáci pro dobrodružství. A záleží jen na vás, jak svého psího kamaráda dostanete do formy a jak ho připravíte na dálkovou turistiku. My vám přinášíme tipy, jak naučit vašeho psího dobrodruha trailové etiketě, aby společné putování přírodou bylo krásným zážitkem pro vás oba.
Budujte fyzickou výdrž
Pokud chcete se svým psem chodit dál, než jsou běžné procházky, je vhodné ho na to postupně připravit. Pomalu zvyšujte počet ujitých kilometrů a kontrolujte, jak se vaše psisko cítí. Pokud je velmi zadýchaný a nechce se pohnout vpřed, odpočiňte si a dejte mu napít vody. Dálkovou turistiku se psem je vhodné začít přibližně od 18 měsíčního štěněte.
Kvalitní strava je základ
Zdravá strava plná živočišných bílkovin, minerálů a vitamínů je základem úspěchu. Pouze zdravý a aktivní pes s vámi půjde až na konec světa a bude zvládat všemožné nástrahy přírody. Proto volte opravdu kvalitní stravu a nešetřete na ní. Při dálkové turistice se psem ji bezpochyby oceníte.
Naučte psa základním dovednostem
Předtím, než se vydáte na cestu, je zapotřebí, aby vás pes uměl základní povely. Povely jako sedni, zůstaň, pojď a nesmíš by měl mít v malíčku.
Chůze na flexi vodíku
Při dálkové turistice se psem je nejlepší volbou flexi vodítko. Pomocí flexi vodítka poskytujete vašemu pejskovi dostatek volného pohybu, ale zároveň ho máte pod kontrolou. Zároveň při chůzi na flexi vodítku můžete trénovat přivolání, a to i na delší vzdálenost.
Kontakt s ostatními psy a turisty
V momentě, kdy se k vám přibližují kolemjdoucí lidé, poodstupte na kraj stezky a přivolejte si svého psa k noze. Zároveň ho odměňte pochvalou a oblíbeným pamlskem. Až turisti projdou kolem vás, vydejte se na cestu dál. V případě kontaktu se psy je vhodné ze stezky sejít trochu dál, postavit se mezi vašeho psa a blížící se psy a celou dobu ho krmit pamlsky a udržovat s ním kontakt. Cílem by měl být klidný pes, který zcela ignoruje okolní turisty a psy.
Pozor na klíšťata
Pokud se při dálkové turistice se psem budete pohybovat v přírodě především od jara do podzimu, bylo by vhodné pejska ochránit před boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. K tomu vám skvěle poslouží vybraná antiparazitika pro psy, a to ve formě obojku, kapek, spreje nebo prášků.
Nezapomeňte na identifikaci
Může se stát, že se vám pes po cestě zaběhne. Proto je vhodné jej ještě před dálkovou turistikou nechat očipovat a k obojku připevnit štítek se jménem psa a vaším telefonním číslem. Tyto dva kroky zvýší šanci, že se brzy se svým psím parťákem zase shledáte.
Tak šťastnou cestu!