Hallstatt – malá obec s celou řadou zajímavostí

 

Hallstatt je rakouská obec nacházející se v oblasti Solné komory, v její vnitřní části, v bezprostřední blízkosti Halštatského jezera. Stejně jako Solná komora a pohoří Dachstein náleží do Světového dědictví UNESCO.

Domy zde vystavěné jsou umístěné na úzkém pruhu pobřeží, jež se rozkládá mezi vysokými horami. Některé z nich mají kůly částečně zapuštěné do jezera. Pokud obcí projdete, zjistíte, že ji vlastně tvoří pouze jediná ulice. Navštívit můžete i místní tržiště.

 

Zajímavosti lákající turisty 

 

Ptáte se, proč tak malá obec láká ke své návštěvě velké množství turistů? Především je to díky nádherné místní krajině, jeskynním systémům, jímž vévodí Obří a Mamutí jeskyně a zapomenout nesmíme ani na místní jezero. Na své si však přijdou také milovníci památek a muzeí. K vidění jsou i místní doly.

  • Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel je umístěný na skále a tyčí se tak nad střechami domků. Jedinou dochovanou původní částí je jeho mohutná věž. V kostele se nachází velmi významná, kulturněhistorická památka – mariánský oltář, který je vyřezávaný v pozdněgotickém stylu. Jedná se o dvojitý skládací oltář.

  • Kostnice

Ta se nachází na hřbitově, nedaleko kostela. Její počátky sahají do 16. století a uloženo je v ní velké množství vybělených lebek popsaných jménem a datem narození i úmrtí. Další ostatky jsou pak pohřbeny na jiném místě. Důvodem je málo místa.

  • Důlní štoly

K nim se návštěvníci dostanou pěšinou a lanovkou, stejně jako k pohřebišti. Jedná se o solný důl a také vyhlídku Skywalk. Lanovka jede v pravidelných intervalech. Z její horní stanice můžete použít k dolu výtah, nebo se můžete vydat po schodech. Návštěva dolů je možná s průvodcem a její délka je asi 1,5 hodiny.

Vyhlídka se nachází také nedaleko horní stanice lanovky a nabízí nádherný výhled do okolní krajiny, na obec i jezero.

Booking.com