hallstat
Attersee

Co navštívit v okolí Halštatského jezera?

Ať už toužíte po troše odpočinku, nenáročných procházkách, akčních horských túrách nebo výletech na kole, Hallstätter See a jeho okolí nabízí vše! Čeká vás tu mnoho turistických a cyklistických stezek a aktivní tu lze být nejen na souši, ale samozřejmě také na vodě. Jde o lokaci jako stvořenou pro koupání, potápění, plavby lodí, canyoning, kayaking, rafting, rybaření i celou řadu dalších vodních sportů. 

Co se týče blízkého okolí Halštatského jezera, rovněž má co nabídnout. Sníte o jedinečných výhledech na jezero, projížďce po hornické skluzavce, pěší túře po největší jezerní plošině v severních vápencových Alpách nebo si chcete užít trošku lázeňské pohody? U Hallstätter See si svou dovolenou užijete naplno! Stačí zabalit všechny nezbytnosti a můžete vyrazit. 

Autor/ka fotografie: Magda Ehlers: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ryma-krajina-hory-lide-15123490/ 

Solná komora

Koupání a vodní sporty v ledovcových jezerech 

Chystáte se k jezeru Hallstatt během léta? Co by to bylo za letní dovolenou bez koupání a vodních radovánek. Oblast Solné komory navíc nabízí nespočet možností vodního vyžití a byl by hřích toho nevyužít!

  • Hallstätter See – alpské průzračné ledovcové jezero s rozlohou přibližně 13,5 km² a hloubkou 125 metrů láká zejména milovníky potápění. Kromě osvěžujícího koupání si zde můžete vychutnat projížďky na šlapadlech, lodičkách, kajaku nebo okružní plavbu parníkem.
  • Gosauseen – přibližně půl hodiny jízdy autem od Halštatského jezera se v údolí Gosautal v oblasti Dachstein West nad obcí Gosau nacházejí tři úchvatná jezera s názvem Gosauseen. Opět se tu můžete vykoupat, a oproti jezeru Hallstätter See navíc bez zástupu turistů.

Hledáte ubytování  v této oblasti? Nejlepší nabídky najdete pod tímto tlačítkem >>

Vyhlídka Skywalk nad jezerem Hallstatt

Hallstätter See nemusíte obdivovat pouze z jeho břehu nebo hladiny, ale můžete se vydat na vyhlídku Skywalk nad jezerem Hallstatt, kde prožijete výhled, na který do konce života nezapomenete. Vystoupejte i vy 350 metrů nad jezero a nechte se unést unikátním panorama Alp, památkami UNESCO a 8 km dlouhou vodní plochou. 

Samotný konec vyhlídky rozhodně není nic pro slabé povahy, neboť vás ocelová konstrukce dovede daleko za hranice skalního srázu. Jestliže ale nemáte strach z výšek, o jedinečný zážitek máte postaráno. K vyhlídce se lze vydat pěšky nebo se nechat vyvézt lanovkou.

Visutý most Dachstein

Další vyhlídkou, která vám zaručeně vezme dech, je téměř 100 metrů dlouhý visutý most Dachstein, jenž se táhne nad 400 metrů hlubokou propastí. Jedná se o nejvyšší visutý most v Rakousku, a tak není divu, že je to místo častých zásnub a jiných romantických okamžiků. Pokud most přejdete, naskytne se vám další atrakce. A to konkrétně schody končící nad propastí, tedy tzv. Schody do prázdna. Nezaměnitelnou atmosféru vyhlídky umocňuje sklo táhnoucí se po celém jejím obvodu, díky němuž se budete cítit, jako byste před 396 metrů hlubokou propastí nebyli ničím chráněni.

Visutý most je spojen s Dachsteinským ledovým palácem, a v ceně tak máte prohlídku mostu i vstup do ledového paláce a na vyhlídkovou plošinu. Aktuální ceny za jízdu lanovkou a vstupů najdete tady

 

Městečko Hallstatt, Bad Goisern a Bad Ischl

Jedná se o jedno z nejikoničtějších měst Rakouska a i přes velkou vytíženost turistů si zaslouží vaši pozornost. Takové je městečko Hallstatt ležící bezprostředně u Halštatského jezera. Čítá necelých 1 000 obyvatel a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou se řadí ke Světovému dědictví UNESCO. Často je díky své kráse a poloze považováno za jakousi Mekku fotografů. Čemuž se rozhodně nelze divit, neboť dokonale upravené domy s muškáty lokalizované pod impozantními skalami nabízejí skutečně unikátní panorama. Kromě fotky na Facebook či Instagram si nezapomeňte v Hallstattu udělat výlet po místních zajímavostech, jako je zdejší kostelík, městské muzeum s archeologickými nálezy nebo kostnice s obrovskou sbírkou lebek.

Dalšími zajímavými městy nedaleko Halštatského jezera jsou Bad Ischl a Bad Goisern. Tedy lázeňská města, kdy první ze zmiňovaných si v minulosti zamiloval již sám František Josef I. Bad Ischl totiž představuje šarmantní městečko a hlavní kulturní centrum regionu Salzkammergut. Kromě zajímavým památkám je vyhledávané kvůli solným lázním a areálu termálních koupališť a saun. Stejně lákavé je město Bad Goisern s dlouhou historií poskytující nespočet možností výletů. 

Booking.com

Nejstarší solné doly na světe

Povinnou zastávkou během cesty do dechberoucího Salcburska by měly být jednoznačně nejstarší solné doly na světě – Salzwelten. Ty se nachází přímo nad Hallstattem, a kromě pěší stezky k nim vede lanovka. Samotná prohlídka solných dolů trvá přibližně 1,5 hodiny a mezi hlavní atrakce patří například dvě hornické skluzavky nebo plavba na voru po podzemním jezeře. K dispozici je audio průvodce v češtině, takže si můžete solné doly užít i tehdy, pokud nejste protřelí němčináři. 

Na začátku příchozí návštěvníky odveze vláček do nitra hory, kde budou moci nahlédnout do labyrintu chodeb dosahující neuvěřitelných 15 km. Za zmínku stojí také malá kaplička a jistě vaší pozornosti neutečou ani postavy zasypaných Keltů, které byly v minulosti v dolech nalezeny. Následně je součástí prohlídky jízda třicet metrů dlouhou dřevěnou skluzavkou přibližující zájemce k sedmdesát metrů dlouhému a dva metry hlubokému podzemnímu jezeru.

Krajina šesti jezer – Tauplitzalm 

Tauplitzalm ležící asi 40 km východně od Hallstattu je největší jezerní plošina v severních vápencových Alpách. Pyšní se šesti jezery a je možné se sem dostat z Tauplitz sedačkovou lanovkou nebo po Tauplitzalm Alpine Road z Bad Mitterndorfu. Těšit se můžete na skvěle rozvinutou turistickou infrastrukturu s několika stravovacími a ubytovacími zařízeními a od roku 1963 také vlastním kostelem. Během zimy se tato lokalita proměnuje ve vyhlášené lyžařské středisko.

Tauplitzalm si oblíbí všichni nadšenci přírody, vysokohorské turisty, horolezectví, panoramatických výhledů a čistého horského vzduchu. Zatímco v létě tu můžete podnikat túry k horským jezerům, a přitom v členité krasové krajině obdivovat mnoho vzácných alpských rostlin a živočichů, v zimě je toto místo považováno za kolébku alpského lyžování ve východních Alpách.

Visutý most Dachstein jako ten vůbec nejvyšší v celém Rakousku

Visutý most Dachstein jako ten vůbec nejvyšší v celém Rakousku

Visutý most Dachstein jako ten vůbec nejvyšší v celém RakouskuV ledovcovém středisku Dachstein najdete velkolepou atrakci – visutý most Hängebrücke – který je zároveň tím vůbec nejvyšším v celém malebném Rakousku. Most je zavěšený mezi skalami, je dlouhý 100 metrů a...

Nejlepší jezera v Rakousku: Top 10 jezer, která stojí za návštěvu

Nejlepší jezera v Rakousku: Top 10 jezer, která stojí za návštěvu

Nejlepší jezera v Rakousku: Top 10 jezer, která stojí za návštěvu Přinášíme vám přehled nejhezčích jezer v sousedním Rakousku. Vyberte si místo a vydejte se na nezapomenutelnou dovolenou. Jaká jezera v Rakousku jsou nejoblíbenější, jaká největší a která mají nejčistší...

Zažijte Hangar-7 v plné kráse

Zažijte Hangar-7 v plné kráse

Zažijte Hangar-7 v plné kráse Hangar-7 na letišti v Salcburku je unikátní budova, ve které se nachází sbírka historických letadel Flying Bulls a závodních vozů Formule 1. Hangar-7 nabízí také prostory pro umělecké výstavy s restaurací Icarus, dvěma bary, venkovním...

Jak vybrat ideální auto na rodinné cesty

Jak vybrat ideální auto na rodinné cesty

Jak vybrat ideální auto na rodinné cesty Plánujete s rodinou delší výlet nebo dokonce cestu po Evropě? Pak je nutné pečlivě vybrat to správné auto, které vám zajistí pohodlný a bezproblémový průběh cesty. Jaké vozidlo bude pro vaši rodinnou dovolenou to nejlepší?...