Jezera v okolí Attersee

Attersee není jediné jezero v proslulé Solné pánvi. Tektonická aktivita před stovkami tisíc let nechala vzniknout několika ledovcům, které s příchodem oteplení roztály a zbyly po nich rozsáhlé vodní plochy.

 

Wolfgangsee

 

Deváté největší rakouské jezero dosahuje v nejhlubším místě hloubky 114 metrů a zaujme zejména svým neobvyklým tvarem – zhruba v polovině jej totiž rozděluje jakýsi poloostrov. Vzdálenost z okraje tohoto pevninského cípu druhému břehu činí pouze dvě stě metrů.
Okolí jezera je stejně jako v případě Atersee vyhledávanou turistickou destinací, většina návštěvníků se ubytovává v přilehlých obcích: Sankt Wolfgang, Strobl či Sankt Gilgen. I na Wolfgangsee je možno absolvovat výletní plavbu.

 

Traunsee 

Pokud jde o popularitu, Attersee má v o něco menším Traunsee silného konkurenta. Ačkoliv teplota vody je tu v létě o něco nižší než v prvně jmenovaném, vše vynahrazuje množství atraktivních turistických stezek, které protínají okolí. U jezera leží kemp Strand Camping, který jako jediný poskytuje přímý vstup do vody. Vzhledem k poměrně nízké kapacitě zhruba dvaceti obytných vozů však bývá často plný a zájemci o pobyt se obvykle neobejdou bez předchozí rezervace. Na ostrově uprostřed jezera leží pozoruhodný zámek Ort, jako vystřižený z filmových kulis.

 

Mondsee

 

Jižní okraje obou jezer, tedy Attersee a Mondsee, leží nedaleko u sebe, propojeny říčkou Seeache. Svůj název (česky doslova „Měsíční jezero“) si vysloužilo díky tvaru připomínající půlměsíc. Ve srovnání s Attersee je sice menší a ne tak hluboké, zato teplejší – bývá označované za jedno z vůbec nejteplejších jezer v Rakousku. I přes ledovcový původ si tu v létě můžete užívat příjemných 27 C. S Mondsee je spojena ještě jedna zajímavost, a sice pravěká historie. Archeologové prokázali osídlení této oblasti až do doby kamenné, což jim prozradily nálezy keramiky z období tzv. kultury zvoncových pohárů (spadající do počátku doby bronzové).

 

Egelsee

Naši výpravu po okolních jezerech zakončíme v Egelsee, nevelké bažinaté vodní nádrži. V porovnání s výše zmíněnými působí na první pohled jako chudý příbuzný, jeho mimořádnost ale spočívá v cenné přírodní vegetaci, které se tu daří díky specifickým podmínkám.

Zdroj foto: Pixabay.com